Kurz pečení chleba za velkou louží

Kurz pečení chleba. Přesně tohle spojení tří slov jsem před několika lety napsala do Googlu. Dostala jsem od holek z Vranova žitný kvásek, chtěla jsem dobrý domácí chléb, ale nevěděla co s tím..?

Chtěla jsem kurz, kde dostanu ucelenou a komplexní informaci o tom, co dělat s kváskem, jak ho udržet živý a zdravý, jak založím kvas, jak udělám těsto, jak ho uhnětu, jak dlouho kyne a kde. Bylo toho opravdu moc, co jsem chtěla vědět. Jsem přímočarý beran, takže nejlépe HNED! Nakoupila jsem si knihy o dané problematice, něco pochytila na internetu, ale já když se pro něco rozhodnu, tak se mi nechce ztrácet čas zkoušením pokus – omyl. Nabouchala jsem se informacemi sama a pustila se do toho. Po pár desítkách upečených chlebů jsem si domů pozvala kamarádky a známé z blízkého okolí, které měly zájem naučit se péct domácí kváskový chléb a uspořádala jsem doma pár „Chlebánkových dýchánků“.

dychanek-2014-4dychanek-2014-2

Bylo to úžasné. Setkaly jsme o víkendu, já napekla chleby, vypracovala skripta s recepty, nakoupila ošatky a kostra kurzu byla na světě. Zjistila jsem, že mě to náramně baví! Baví mě o procesu zrání chleba, o kvásku, o kynutí i pečení povídat klidně i několik hodin! Fotky jsou přímo z Dýchánků z roku 2014 a moc za ně děkuji Evě Tomalové.

A tak se zrodila vášeň pro kváskové domácí pečení a o předávání informací dál. Začátkem roku 2015 jsem oslovila a pozvala do Znojma úžasnou Markétu Vajnarovou, která je pro mě zakladatelkou bezlepkového kváskového pečení chleba. Já sama mám celiakii, dodržuji bezlepkovou dietu a chleba je u bezlepkářů vážný problém. Tímto ještě jednou díky Markétce za úžasné bezlepkové recepty, které s radostí předávám dál lidem, kteří potřebují žít bez lepku. Bezlepkový kvásek mám stále ten ze severu Čech, takže už má taky pár let.

U bezlepkových kurzů pociťuji silnou vděčnost klientů, kteří ty bezlepkové výborné kváskové chleby ochutnají a mohou si je péct poté doma. Já sama jsem za tak dobrý chléb bez lepku vděčná. bezlepek-znojmo-kolaz-mala

 

Kurzy pečení chleba nyní probíhají po celé České republice, jak klasické, tak bezlepkové. Už jsem dělala i kurz rodinný (sestry, švagrové, sestřenice a babičky), nebo kurz přátelský (pár kamarádek se domluvilo a kurz se uskutečnil u jedné z nich). Tímto zdravím Bohyně kuchyně a přilehlé okolí.

Minulý rok jsem ale poprvé vycestovala na kurz pečení chleba do zahraničí. Což jsem ale v té době nevěděla, že se tak stane. Ale pěkně popořádku. Psalo se září roku 2015. Sestřenice žijící v Irsku se vdávala a moc toužila naučit se péct dobrý kváskový chléb. Já se svým mužem tam letěla s další půlkou rodiny především proto, že jsme si jeli užít svatební týden do Irska a ne péct chleba. A už vůbec ne dělat kurz pečení chleba. Nicméně začalo to už v letadle. Manžel v letadle položil pro mě zcela jasnou otázku: „Že ty ho máš s sebou?? A máš ho tady v letadle?!?“ Jo, měla jsem jsem ho tam. Ne ho, ale měla jsem JE tam! V příručním baťůžku se hezky k sobě tulili… oba kvásky – žitný vranovský i ústecký bezlepkový.

ir-moni-letadlo

Po příletu do Irska jsem je hezky uložila do lednice a jejich čas o pár dní později přišel. Nakoupili jsme suroviny a šli jsme do toho! Soukromý kurz se moc vyvedl, sestřenice Monika a její nastávající muž Marc byli nadšení z domácích kváskových dobrot a já tímto moc děkuji za rozšíření obzorů a možnost předávat zkušenosti až v Irsku. Těším se, že třeba jednou zorganizujeme kurz pečení chleba v Irsku pro širší veřejnost – těším se na české a slovenské přátele žijící v Irsku! 😉

A víte, co mě na kurzech pečení chleba baví nejvíc? Ta živelnost, ta rozmanitost lidí, kteří se na kurzu sejdou, že jsme spolu, že spolu sdílíme názory a informace, mluvíme spolu o pečení, o chlebu, o něčem, co je živé, co je naše.

To je český kváskový domácí CHLÉB.

irsko15-21 irsko15-133

irsko15-789

 

 

 

Gabi
Jmenuji se Gabi a věnuji se pečení domácího kváskového pečiva. Od roku 2014 pořádám kurzy pečení chleba po celé ČR. Nabízím i zážitkový pěkně vypečený víkend pro ženy na Chatě v zátoce, kde celý víkend pečeme chleba a je nám fajn. Těším se právě na Tebe!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů